Pratik Ölçüler

Yemek pişirirken işinizi oldukça kolaylaştıracak pratik ölçüler
pratikolculer

1 paket margarin = 250 gr~=1 cup = 2 stick
1 su bardağı sıvı yağ = 200 ml~=1 + 1/4 cup
1 su bardağı un =125 gr~=1 + 1/4 cup
1 su bardağı şeker =185 gr~=1 cup (1 parmak eksik)
1 paket kabartma tozu = 11 gr~= 1 teaspoon
1 yemek kaşığı yağ/şeker= 15 gr
1 yemek kaşığı un = 7,5 gr
1 fincan = 20 ml

Doğrama Şekilleri

Küp doğrama:
Çorba, sulu yemekler veya böreklerde kullanmak için, sebzeleri öncelikle uzun ince doğrayın. Çubuk şeklindeki sebzeleri tavla zarı iriliğinde küp küp kesin.

Yarım ay:
Sebzeleri boylamasına ikiye bölün ve 1-2 mm kalınlığında yarım ay doğrayın. Arzuya göre sebzeleri biraz daha kalın dilimleyebilirsiniz.

Yarım ay (piyaz) doğrama:
Soğanı ortadan ikiye bölün. Soğanın düz tarafını tahtanın üzerine koyup yanlarından dilimleyin. Yarım ay şeklinde doğradığınız bu soğanları, fotoğrafta olduğu gibi bıçakla üzerinden geçip yemeklik de doğrayabilirsiniz.

Kuşbaşı:
Sebzeleri, öncelikle uzunlamasına dörde bölün. Sonrasında iri küp olacak şekilde 1-1.5 cm kalınlığında kesin. Bu doğrama şekli “yemeklik doğrama” olarak da bilinir.

Jülyen:
Sebzelerin hemen hemen tamamı jülyen doğrama için uygundur. Jülyen doğrama için, sebzeyi önce boylamasına ikiye kesin. Sonrasında uzun ince dilimler halinde doğrayın.

Dilim doğrama:
Havucu ve diğer sebzeleri, hiç parçalamadan göz kararı 1-2 mm kalınlığında kesin. Kullanacağınız yemeğe göre dilimleri daha kalın kesebilirsiniz.

Yemeklik Doğrama:
Bütün soğana, bıçakla birkaç yerinden derinlemesine çentik atın. Bıçağı yanlamasına tutup, dilim keser gibi soğanı bitirene kadar doğrayın. Aynı işlemi elinizde yapmak yerine, kesme tahtası da kullanabilirsiniz.

Share Button